העיר שלעולם מתחדשת – כנס התחדשות עירונית בירושלים

השבוע נערך במלון ממילא שבירושלים כנס מיוחד של "רובי קפיטל", "בטא פייננס" וחברת "ERM" בו נפגשו כל הגורמים הדומיננטיים העוסקים בבנייה והתחדשות עירונית בעיר הבירה כדי לדון בדרכים לייעל, לשפר ולהתמודד עם מצוקות הדיור העתידיות.
במרכז הכנס נערך פאנל, בהנחיית העיתונאי גיא ליברמן, בהשתתפות עומר אלפרן מ"רובי קפיטל", עו"ד יואב זהבי מ-ERM, רו"ח יניב אבדי מבטא פייננס ושמאית המקרקעין נחמה בוגין.
בדברי הפתיחה לאירוע שיבח יעקב ניצן, שותף ומנכ"ל חברת מימון הנדל"ן "רובי קפיטל", את הגורמים הפועלים בירושלים והגדיר אותה כעיר עם תשוקת הבנייה הגבוהה ביותר והחסמים הנמוכים ביותר בארץ. "אנחנו פורצים קדימה ולא עוצרים", סיפר ניצן. "ההתחדשות העירונית משנה את כל ההיצע של הדיור במדינה, אבל במקומות רבים אנחנו עסוקים בחסמים במקום בעשייה ולשמחתנו כאן בירושלים המצב שונה. כאן יש ודאות תהליכית, יודעים מתי משהו מתחיל ומתי הוא נגמר, ולנו כחברה שנוסדה מתוך חזון ציוני לתת כוח למדינה – מדובר במציאות מבורכת. כיום אנחנו כבר קשורים בקרוב ל-100 פרויקטים במיליארדי שקלים והיד עוד נטויה".
עו"ד זהבי: "יזמים נחלקים לשניים – כאלה שעיקר יהבם בהתחדשות העירונית וכאלה שנמצאים בדרך לשם". בהמשך הוסיף: "יזמים העוסקים בהתחדשות נחלקים גם להם לשניים: כאלה שהבינו שירושלים היא בירת ההתחדשות לשנים לבוא, וכאלה שיבינו את זה בקרוב".
בכנס סיפר יואל אבן, מהנדס העיר ירושלים: "חזרתי עכשיו מכנס מהנדסי ערים באילת, וגיליתי שלא כולם מחבריי בערים האחרות בישראל רוצים יחידות דיור חדשות. יש כאלה שרואים את הנושא הזה כעול כלכלי. ירושלים, מהרבה סיבות, חושבת שדווקא יחידות דיור זה כן מקום לצמיחה ולכן אנחנו מעודדים את זה".
חלק גדול מהדיונים בכנס עסקו בנושא המרכזי שעוזר לפתור את הפקק בעולם הנדל"ן הישראלי – הסרת החסמים והקלת הבירוקרטיות מצד המערכת. "אם יש למישהו מכם קושי תבואו אליי, בלי להתבייש", הוסיף אבן. "אל תתקעו למטה בשום שלב. אנחנו כאן כדי לפתור בעיות וכדי לקדם דברים. תבואו אליי, תבואו למנהל האגף, תדברו איתנו".
אל הדברים הצטרפה יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה שירה תלמי באבאי, שאמרה: "השנים האחרונות הן מלאות תקווה בעיר הזה כי יש מפגש בין מחסור בדיור, רצון של העיר להתחדש, מחירי הקרקע והנדל"ן – והכול דוחף את העיר לשינויים מאוד משמעותיים. אני קוראת לכל מי שנמצא כאן – תבואו אליי, תפנו אליי ותקבלו תשובות. תרשמו את המספר האישי שלי – 0506204… כל בעיה שמתעוררת לכם בדרך תשלחו לי הודעה בווטסאפ ועד סוף היום אני מבטיחה שתקבלו תשובה שתקדם אתכם".
לדברי יניב אבדי, שותף בחברת הייעוץ הפיננסית בטא פייננס: "התחזית שלנו שבשנת 2023 יצטרפו לשוק ההון 10 חברות התחדשות עירונית חדשות בדרך של IPO או בדרך של מיזוג לשלדים. כיווץ מקורות האשראי של המערכת הבנקאית ביחד עם עליות הריבית והמצב המאתגר של יזמים (הצורך במימון התחלתי של פרויקטים וכניסה של שחקנים משמעותיים לענף התחדשות עירונית) יביא את החברות בענף להיכנס לתהליכי M&A , הכנסת משקיעים מוסדיים ואחרים ומיזוג עם שלדים עם קופות מזומנים. ככל והחברות (ביחד הקטנות) בענף לא יפעלו כך, הם יצאו מהענף ויפסידו פרויקטים"

אהבתם את המאמר? שתפו!

בפייסבוק
בלינקדאין

Beta Finance הינה חברת הייעוץ הפיננסי המובילה בישראל, בעלת מומחיות בעולמות התוכן של מימון פרויקטים ומימון תאגידי, המעניקה שירותים למגוון חברות בישראל ובעולם. בחברה צוות יועצים פיננסים מהמובילים בישראל בעלי ניסיון רב בענפי מימון הפרויקטים, מימון החברות, חשבונאות, כלכלה, רגולציה וייעוץ פיננסי בשווקים המקומיים והבינלאומיים.

אולי גם תתעניינו במאמרים: