חברת Bluegen זכתה במכרז להקמת מתקן שיטפל בזיהום של מי תהום באזור תע"ש רמת השרון

חברת Bluegen (לשעבר GES מקבוצת ג'נריישן) זכתה אתמול (א') במכרז למימון, הקמה, תפעול ותחזוקה של מתקן לטיפול במי תהום מזוהמים באזור תע"ש ברמת השרון.

המתקן, שיחל לפעול בעוד כשלוש שנים למשך 25 שנה, יטפל בכ-5.5 מיליון קוב מים מזוהמים בשנה, שיישאבו במוקדי הזיהום במתחם במטרה לעצור את התפשטותו של כתם הזיהום ולצמצמו. היקף החוזה עצמו לא פורסם, אבל מוערך במאות מיליוני שקלים. המתקן הוא ראשון מסוגו בישראל בכל הקשור לטיפול בזיהומים שיצרה התעשייה הביטחונית באזור.

מטרת המתקן היא להביא את רמת איכות המים שיישאבו לכזו שתאפשר להשתמש בהם באופן בלתי מוגבל. בסופו של דבר, המים יוזרמו לנחל הירקון במסגרת פרויקט "גאולת הירקון" – התוכנית הממשלתית לשיקום הנחל והמערכת האקולוגית הסובבת אותו. כיום נחל הירקון מוזן ממים שטופלו במתקני טיהור שפכים. המים שיישאבו במתקן החדש יהיו ברמת טיפול גבוהה יותר.

מטרת המתקן היא להביא את רמת איכות המים שיישאבו לכזו שתאפשר להשתמש בהם באופן בלתי מוגבל. בסופו של דבר, המים יוזרמו לנחל הירקון במסגרת פרויקט "גאולת הירקון" – התוכנית הממשלתית לשיקום הנחל והמערכת האקולוגית הסובבת אותו. כיום נחל הירקון מוזן ממים שטופלו במתקני טיהור שפכים. המים שיישאבו במתקן החדש יהיו ברמת טיפול גבוהה יותר.

תוכנית השיקום למי התהום לבדה לא תפתור את בעיות הזיהום באזור, והממשלה תידרש לאשר גם תוכנית לטיהור הקרקע עצמה. תוכניות אלה אמורות לאפשר הקמה של עשרות אלפי יחידות דיור, וכן אזור תעסוקה של יותר ממיליון מ"ר באזור השרון – אך הקמתם מותנית בין היתר בהבטחת הטיפול בזיהום מי התהום.

המכרז נוהל על ידי ועדת המכרזים הבין-משרדית המשותפת למשרד האוצר, משרד האנרגיה והתשתיות, רשות המים וחברת ענבל, בראשות מר עמית מרזאי, מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP באגף החשב הכללי.

החשב הכללי יהלי רוטנברג: "פרויקט מתקן הטיפול במי התהום המזוהמים במתחם תע"ש רמת השרון הינו פרויקט חשוב ומשמעותי, אשר יתרום רבות לשמירה על אקוויפר החוף, לשיקום נחל הירקון ולשמירה על הסביבה. מדובר בפרויקט משמעותי גם בסיוע למאמץ הממשלתי לטיפול במשבר הדיור, שיאפשר הקמה של עשרות אלפי יחידות דיור ושטחי תעסוקה בלב אזורי הביקוש".

אהבתם את המאמר? שתפו!

בפייסבוק
בלינקדאין

Beta Finance הינה חברת הייעוץ הפיננסי המובילה בישראל, בעלת מומחיות בעולמות התוכן של מימון פרויקטים ומימון תאגידי, המעניקה שירותים למגוון חברות בישראל ובעולם. בחברה צוות יועצים פיננסים מהמובילים בישראל בעלי ניסיון רב בענפי מימון הפרויקטים, מימון החברות, חשבונאות, כלכלה, רגולציה וייעוץ פיננסי בשווקים המקומיים והבינלאומיים.

אולי גם תתעניינו במאמרים: